Uchwalona 2 kwietnia 1997 r. Konstytucja RP jest aktem, w którym prawa i wolności człowieka i obywatela uregulowano bardzo szeroko. Na ogólną liczbę 243 artykułów ustawy zasadniczej, aż 57 poświęcono określeniu statusu jednostki we współczesnym państwie. Jednak przez blisko dwie dekady można było odnieść wrażenie, że prawo petycji (art. 63 Konstytucji RP) jest prawem fasadowym….
Miesiąc: październik 2015
Rynki pracy w krajach Unii Europejskiej wobec wyzwań kryzysowych
Problematyka rynku pracy zajmuje uznane miejsce w ramach prowadzonego dyskursu między różnymi szkołami ekonomicznymi. Część tych zagadnień jest nierozwiązywalna od wielu lat, natomiast inne wymagają doraźnych działań, aby osiągnąć przyzwoite wartości. Przedmiot rozważań należy bez wątpienia do najbardziej newralgicznych problemów, które są przedmiotem analiz i dyskusji praktycznie w każdej współczesnej gospodarce rynkowej. Dzieje się tak,…
Geneza Konstytucji
Istnieje pogląd głoszący, że prawodawcy z opóźnieniem reagują na dokonujące się w społeczeństwie przemiany, które prędzej czy później wymuszają zmiany w legislacji, likwidujące zbyt drastyczny rozziew między sferą jurydyczną a innymi segmentami rzeczywistości. W tej narracji prawo jest z natury swej konserwatywne, w przeciwieństwie do ekonomii i polityki, bardziej podatnych na przekształcenia. Występująca współcześnie w wielu państwach nadaktywność ustawodawcza zdaje się podawać w wątpliwość słuszność…